vreausapictez

timp creativ

Pentru fiecare din noi exista un moment al descoperirii dorintei de a fi artist. Cand s-a produs in cazul vostru acest eveniment? In ceea ce ma priveste am avut o activitate mai degraba discontinua pana cand mi-am terminat studiile. Cred ca momentul in care am decis sa ma reapuc de desen a fost cand un prieten pictor a descoperit ceea ce faceam si m-a indemnat sa lucrez constant si sa-mi creez un stil.

Ati descoperit singuri ca aveti aceasta pasiune sau ati avut un "maestru"?

Vizualizări: 718

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

la 16 ani din pura intamplare
Acum un an urmaream pe net picturi ale unor artisti fie ei amatori sau profesionisti si incepuse sa imi placa stilul .La inceput a fost un fel de pariu cu mine ca pot sa reusesc si eu sa fac o astfel de lucrare si cu timpul am ajuns sa indragesc din ce in ce mai mult arta ,astfel luand decizia sa raman la acest hooby sa ii zic acum .Prin multa practica si exersare poti ajunge pe viitor sa stapanesti bine pensula si sa abordezi un stil propiu.
Pasiunea vietii mele de a vizita muzee...Apoi,la un moment dat,cu un an in urma,(asta dupa ce mi-am zis ca nu pot nici macar sa tin creionul in mana)....am inceput...noroc ca exista scoli de arta si profesori extraordinari...
eu desenez de cand eram copil si pasiunea pentru arta am descoperit o la scoala ...la orele de desen ...
insa am inceput sa pictez cu adevarat acum 3 ani ...pur si simplu vroiam sa experimentez, sa vad de ce sunt in stare si am aflat ca e mai placut sa pictez un tablou cu 2 3 personaje in el decat un peisaj...in privinta stilului inca nu l am descoperit...
Acum 2 ani am cumparat un tablou de Vergiliu Vasinca.Pentru ca nu am mai apucat sa iau lectii m-am hotarit sa incep sa pictez singur.
Nu stiu cand sa intamplat stiu doar efectul mare pe care l-a produs asupra mea.Cine stie intelege perfect ceea ce spun!
Ce inseamna un adevarat artist ? E greu de definit ! In ceea ce ma priveste, nu indraznesc sa ma consider un artist, pentru mine e o pasiune si un mod excelent de deconectare, iar daca ceea ce fac aduce placere si multumire altora, sunt fericit ! :)
Plecări confuze, mări din sud
Artistul orb picta un nud
Iubirea ta ispititoare
Oprea vapoarele pe mare
am gasit-o intamplator pe net!
am gasit-o intamplator pe net!
Femei cu pielea lor creolă
Cântau în noapte la violă
Chemările din ochii dulci
Oprindu-te să te mai culci

Statuile decolorate
Treceau pe rând în ilustrate
Şi-n toate drumurile-acele,
Veghea nesomnul din perdele

Oraş cu turnuri de tăcere
Căzut din alte emisfere
Cu turle gotice rămase
Doar pentru tine în atlase
pe la varsta de 6 ani ma chinuiam sa desenez taranii cu legume din piata. Apoi la scoala populara de arta aceasta pasiune a prins contur,dar cine mai stie exact ca e mult de atunci. Idea este ca DA am avut acest vis sa devin artist ( in pictura ) dar nu cred ca am reusit,poate peste vre-o 100 de ani cu conditia sa fac ceva interesant pana mai sunt in viata,s-au poate in alta viata mai prielnica. ........ problema esta ca in tara asta 50% sunt artisti autoproclamati in pictura si 50% artisti in muzica.----- OARE EXISTA MESERIA DE ARTIST ? ---Daca esti bun poti fi artist in orice meserie,eu si pictura o vad ca pe o meserie pe care o practici zi de zi pentru castig financiar,si daca esti foarte bun poti deveni maestru si artist. Dar eu singur nu ma pot proclama artist, pentru asta este nevoie sa ma recunoasca ca atare oamenii,poporul,popoarele...s-au este suficient de o mana de oameni din jurul meu,de cati oameni e nevoie de 10 de 50 de 100 ? Sunt multe persoane care in timpul liber dupa serviciu la birou s-au etc. practica o meserie ca pictura ,muzica,tamplaria ,etc. dar nu v-or sustine ca sunt artisti in aceste domenii,ci le considera hobiuri. La noi oricine se mazgaleste cu un pic de vopsea ,de 2,4 s-au12 luni ,se autoproclama artist,si se umfla in pene mai sa explodeze .exista in alte parti,locuri,pictori,artisti adevarati care unul singur baga toata comunitatea asta in buzunar,si nu se mai grozaveste atat. ce ar fi ca toti din aceasta comunitate sa sustina niste probe de desen si pictura cu niste teme impuse ,cu un barem obligatoriu de punctaj ,care s-ai permita sa expuna in aceasta comunitate si sa primeasca statutul de ,,,, cu potential de viitor artist ,,,,,, scoliti s-au nescoliti in arta . NU ESTE NIMIC RAU IN A PRACTICA ACEASTA ARTA PICTURA te face mai bun mai sufletist ,iubaret,te face mai sensibil fata de tot cea ce te inconjoara ,nu este de ajuns oare. lasati acest statut de ,, artist ,, sa ni-l dea altii pentru ca nu se poate altfel.
patru ioan-aurel a spus :
pe la varsta de 6 ani ma chinuiam sa desenez taranii cu legume din piata. Apoi la scoala populara de arta aceasta pasiune a prins contur,dar cine mai stie exact ca e mult de atunci. Idea este ca DA am avut acest vis sa devin artist ( in pictura ) dar nu cred ca am reusit,poate peste vre-o 100 de ani cu conditia sa fac ceva interesant pana mai sunt in viata,s-au poate in alta viata mai prielnica. ........ problema esta ca in tara asta 50% sunt artisti autoproclamati in pictura si 50% artisti in muzica.----- OARE EXISTA MESERIA DE ARTIST ? ---Daca esti bun poti fi artist in orice meserie,eu si pictura o vad ca pe o meserie pe care o practici zi de zi pentru castig financiar,si daca esti foarte bun poti deveni maestru si artist. Dar eu singur nu ma pot proclama artist, pentru asta este nevoie sa ma recunoasca ca atare oamenii,poporul,popoarele...s-au este suficient de o mana de oameni din jurul meu,de cati oameni e nevoie de 10 de 50 de 100 ? Sunt multe persoane care in timpul liber dupa serviciu la birou s-au etc. practica o meserie ca pictura ,muzica,tamplaria ,etc. dar nu v-or sustine ca sunt artisti in aceste domenii,ci le considera hobiuri. La noi oricine se mazgaleste cu un pic de vopsea ,de 2,4 s-au12 luni ,se autoproclama artist,si se umfla in pene mai sa explodeze .exista in alte parti,locuri,pictori,artisti adevarati care unul singur baga toata comunitatea asta in buzunar,si nu se mai grozaveste atat. ce ar fi ca toti din aceasta comunitate sa sustina niste probe de desen si pictura cu niste teme impuse ,cu un barem obligatoriu de punctaj ,care s-ai permita sa expuna in aceasta comunitate si sa primeasca statutul de ,,,, cu potential de viitor artist ,,,,,, scoliti s-au nescoliti in arta . NU ESTE NIMIC RAU IN A PRACTICA ACEASTA ARTA PICTURA te face mai bun mai sufletist ,iubaret,te face mai sensibil fata de tot cea ce te inconjoara ,nu este de ajuns oare. lasati acest statut de ,, artist ,, sa ni-l dea altii pentru ca nu se poate altfel.
de cand ma stiu:D

In casul meu de la primul desen pe care a trebuit sa-l fac pentru ora de biologie , atunci am descoperit placerea de a desena iar aceasta a stat cu mine pana in present...ne avand studii in domeniu am mai invatat cate una alta (mici trucuri si tehnici) de prin tot felul de forumuri, tutoriale si lectii de pe www :D.

In viitor ma vad un elev "batran" la o scoala de arte plastice.

Numai bine va doresc si Sarbatori Fericite!

Răspunde la discuţie

Zile de naştere

Zile de naştere sărbătorite astăzi

Zile de naştere sărbătorite mâine

Insignă

Se încarcă...

Activitatea Recentă

Lui Maria Ionescu i-a plăcut fotografia lui Amalia Suruceanu
cu 16 ore în urmă
cu 16 ore în urmă