vreausapictez

ne place sa fim creativi!

Cum procedeaza membrii din comunitate care picteaza in acrilic sau ulei? Eu mi-as dori sa incep sa lucrez cu acrilic dar nu am nici o idee despre prepararea panzei. Am inteles de la unii prieteni ca e mai avantajos sa iti cumperi panza la metru si sa o prepari, decat sa o cumperi de-a gata (din cauza pretului).

Vizualizări: 12630

Răspunsuri la Aceste Discuţii

buna. e mult mai avantajos sa cumperi panza si apoi sa ti-o prepari singura.e foarte usor de preparat si ieftin cu aracet de lemn (celalalt nu e bun deoarece o sa suga panza).panza se intinde binepe sasiu si se prinde cu pioneze.poti sa diluezi aracetul cu putina apa ca sa iti iasa o pasta ca maioneza si apoi aplici pe panza in cel putin doua straturi ,asteptand sa se usuce la urmatoarea aplicare!daca nu ai gasit aracet de lemn poti folosi si vopsea lavabila!:))spor la pictat si inspiratie!
Eu nu lucrez in acrilic...dar vreau sa incerc.In schimb imi pregatesc singura panzele si cartoanele pentru ulei.Imi intind panza foarte bine pe sasiu( panza pentru cos de perna),prepar un amestec din: clei de oase( pentru lemn )+ alb de zinc(praf)+ulei de in +apa,pe care le fierb pe foc pana se topeste cleiul si se face ca o smantana .Dau doua straturi pe fata si unul pe dos,cat amestecul este fierbinte.Acesta este amestecul clasic.As fi interesata si de ceva mai putin complicat,daca stie cineva.Pentru intins panza folosesc aparatul de capsat ...este foarte usor de manuit si eficient(capsele, mai mari decat cele pentru hartie se folosesc si la capsat panza de mobila).
Flavia-Maria , reteta data se refera la acrilic?
Multumesc mult !
Este foarte important ca panza sa fie de calitate,daca nu este celelalte elemente devin nule,indiferent cu ce o acoperi in vederea prepararii.Cautati panza cat mai grunjoasa.
Nu in incercati sa preparati panza cu lavabila!!!!Va spun din experienta ca in cativa ani lavabilul se va craclia si se va exfolia.
Daca torusi doriti sa preparati singuri panza,incercati Gesso.Este un produs acrilic special pentru prepararea panzei.
eu mi le cumpar inca din comert, gata facute, noroc cu oferta generoasa :) (nu stiu ce, cat si pe unde se ofera si in romania)
Buna,

poti gasi diferite prezentate diferite tipuri de panza pentru pictura in ulei la

http://www.materiale-pictura.com/tehnici-de-arta/ulei/tipuri-de-pan...
Buna! Vali ai putea sa imi dai niste detalii cu privire la utilizarea gesso pentru pregatirea panzei? Am o cutie dar nu stiu in cate straturi trebuie dat, trebuie diluat etc. Multumesc
Buna. si eu am mers pe aceasta idee: prepararea panzei in casa . Insa metoda cu cleiul de oase, praf de zinc,ulei de in si apa, nu-mi este tocmai pe plac, plus ca acest clei de oase nu prea se mai gaseste pe aici. As vrea sa stiu daca pot prepara panza cu aracet de lemn pentru a picta in ulei. Daca cineva ma poate ajuta cu ceva informatii despre aceasta arta a picturii in ulei, as fi foarte recunoscatoare. Vreau sa pictez, si vreau sa iasa bine! Insa vreau sa detin toate informatiile pana ma voi apuca de pictura propriu-zisa. Nu am cursuri de pictura :( ... Iar culorile....sunt culori in ulei si atat cumparate dintr-o oarecare librarie de la mine din oras, despre diluantul acela necesar, nu stiu, probabil daca ma ajuta cineva il voi cumpara si pe acela, dar mai intai sa stiu cum se numeste si cum trebuie folosit... Deci... cum v-am spus, exista dorinta de face ceva dar informatiile lipsesc :((
In provincie aceste hobby-uri chiar nu pot merge prea departe... chiar si o carte daca exista care ma poate ajuta si stie cineva de aici..ar fi perfect! Va multumesc!
Deci.... se poate prepara panza pentru pictura in ulei si cu aracet?
ascultati la mine! nu sunt profesionist dar am lucrat in ateliere de pictura multa vreme,am deprins numeroase tehnici si pentru a realiza un grund urmati pasii descrisi aici:1 )panza de bumbac ,2)sasiu din lemn dur,3)praf de creta fin cernut si uscat,4)alb de titan,5)aracet de vinil pentru tamplarie sau confectii,6)bidinea par de porc,7)smirghel.Pentru rezultate bune intr-un bol de ceramica sau sticla se amesteca apa cu aracet si praf de creta ,aracetul trebuie sa fie fin pastos si sa nu contina solventi sau praf macinat de creta sau altceva , doar aracet pe baza de vinil,apa sa fie la temperatura camerei unde se lucreaza dar niciodata mai putin de 15 grade celsius,de preferat panza sa fie tratata pe timp de vara si uscata in locuri umbrite,niciodata in soare sau supusa radiatiei corpurilor de incalzit cu incandescenta,dupa ce amestecati bine compozitia se presara cu ajutorul unei site alb de titan amestecand continuu pentru a nu face cocoloase.Atentie nu puneti multa apa ,compozitia acesta este pentru grund si trebuie sa aiba consistenta smantanii dar putin mai subtire;aceta este grundul.Pentru amorsa faceti din apa si putin aracet o solutie apoasa .Amorsa o ve-ti folosi pentru a strange panza si inchide porii fibrelor de bumbac.dati doua sau trei maini din amorsa pe panza bine intinsa pe sasiu.Dupa uscare intindeti grundul bine amestecat cu bidineaua,dar ATENTIE! nu reveniti peste pentru a corecta decat dupa uscare,nu incercati sa dati de mai multe ori in acelasi loc daca nu este usacat,folositi bidineaua pentru a acoperi pinza la o singura trecere.Dupa ce sa uscat prima mana de grund,luati un smirghel fin si prin frecare reduceti asperitatile grundului pana la uniformizare,curatati si repetati grunduirea de 2 sau 3 ori,ATENTIE! ultimul strat de grund nu se smirgheluieste.Incercati sa lucrati curat ,cu multa atentie si rabdare ve-ti reusi sa realizati panze superbe ,de fapt trainicia ,stralucirea si finetea lucrarii este in panza si in grundul ei.A, si scuze dar mai e ceva,daca vreti sa folositi lavabila este cea mai prosta alegere e un chici,nu este demn de un artist fie el si amator,dupa cateva luni vopseaua se va intuneca si va arata urat!!!..sunt unele retete pe care artistii le tin secrete voi reveni!

Cat de avantajos sa fie sa le prepari singur? De exemplu cel mai mic pret de pe net pt 1 sasiu cu panza de bumbac 50x70 cm e 20 ron.

Cam la cat s-ar reduce pretul daca le faci singur?

Si care e de fapt cea mai simpla si sigura metoda?

Zile de naştere

Zile de naştere sărbătorite astăzi

Zile de naştere sărbătorite mâine

Insignă

Se încarcă...

Activitatea Recentă

Lui Ancu Alexandra i-a plăcut fotografia lui Adriana Chiluti
cu 2 ore în urmă
Geli Simion şi SIMON VIORICA STELA sunt acum prieteni
cu 4 ore în urmă
Lui SIMON VIORICA STELA i-a plăcut fotografia lui Macovei Lilioara
cu 9 ore în urmă